Mindannyian hallottuk már, hogy rendkívül előnyös, ha elegendő élelmi rostot tartalmazunk az étrendünkben. De milyen ketorost - forrásokat ismerünk és fogyasztunk az étrend betartása során ?
Tudjuk, hogy ők az első asszisztenseink, amikor fogyni és jó emésztést szeretnénk élvezni, ezért ma áttekintjük azokat a fő termékeket, amelyek hasznos mennyiségben tartalmaznak élelmi rostot.
A rostok lényegében a szervezet által emészthetetlen szénhidrátok, amelyek leépülve haladnak át a szervezeten.
A rostoknak két fő típusa van: oldható és oldhatatlan.
Legalább napi 20-30 gramm rost szükséges ahhoz, hogy jó egészségünk legyen. Sajnos általában csak körülbelül 15 grammot kapunk naponta. A ketogén diétát folytató embereknél gyakran az a hiányosság , hogy sok rostban gazdag élelmiszer magas szénhidráttartalmú .
A szénhidrátbevitel csökkentésével gyakran elmulasztjuk a keto diétához szükséges mennyiségű rost bevitelét.
Amikor a keto diéta mellett döntünk, nagyon fontos átgondolnunk, hogyan jutunk el kellő rostot, mivel ez elengedhetetlen az emésztőrendszerünk egészségéhez .
Sokkal könnyebb a rostellátás, ha étlapunk több szénhidráttartalmú ételt tartalmaz, míg szénhidrátszegény diétával lényegesen nehezebb napi 25-29 gramm rostot beszerezni .
A dédelgetett célt azonban elérhetjük, ha növeljük a dió, magvak és zöldségek bevitelét . Ha ezeket az ételeket felvesszük étlapunkba, az segít nekünk biztosítani a szükséges rostforrásokat a keto diétához.
A keto diétát követők gyakran kerülik a gyümölcsöt a magas cukortartalmuk miatt. A bogyók , például az eper és a málna azonban nagy mennyiségű rostot tartalmaznak, és a cukor mennyisége bennük olyan, hogy nem zavarja a keto diéta céljait.
Az avokádó hihetetlenül tápláló étel, mivel magas az egyszeresen telítetlen zsírsavtartalma.
Élelmi rostokban gazdag és szénhidrátszegény . Egy közepes méretű avokádó 9 gramm rostot tartalmaz cukor nélkül , ami nagyon jó ok arra, hogy hozzáadjuk keto diétás rostforrásainkhoz.
A spárga magas vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns-tartalommal rendelkezik, ugyanakkor alacsony a kalóriatartalma . Kiváló folsavforrás, ezért nagyon hasznosak a terhesség alatt.
A spárga fogyasztásának a szervezetre gyakorolt számos jótékony hatása közé tartozik a májra gyakorolt jótékony hatás , erős vizelethajtó tulajdonságai és az a furcsa tény, hogy erős afrodiziákum.
Minden más mellett a brokkoli segít csökkenteni a gyulladást és semlegesíti a szabad gyökök okozta sejtkárosodást . A-, E-, B1-, B3- és B6 -vitaminban gazdagok .
Különféle tanulmányok szerint a brokkoli rendszeres fogyasztása akár bizonyos rákfajtáktól is megvédhet bennünket. Ennek magyarázata a bennük lévő bioaktív vegyületek , amelyek segítenek csökkenteni egyes krónikus betegségek okozta sejtkárosodást.
Amellett, hogy tele van rosttal, a spárga és a brokkoli remek köretként szolgál minden keto étkezéshez, de akár remek alap is lehet néhány finom rakott ételhez.
A karfiolból finom pitét , pizzatésztát és más egészségesebb alternatívákat készíthetünk kedvenc tésztáink mellé. Még nyersen is megvan a varázsa, mint rostforrás a keto diétában.
A kelbimbó , bár nem sok kellemes asszociációt hoz nekünk, jó felkészültséggel meglephet bennünket. Minden egyéb mellett 4 gramm rostot tartalmaz csészénként , ami jelentősen segít a napi ajánlott adag gyorsabb elérésében.
A zöldbab viszont gazdag C - vitaminban , vasban, K -vitaminban , folsavban és magas a klorofilltartalma . Sokoldalú köret, burgonyapüréhez kiválóan alkalmas. Gyorsan, egyszerűen elkészíthető, és nagyon ízletes rostforrás a keto diétához.
Csak az elfogyasztott mennyiséggel kell vigyáznunk, mert az emésztőrendszeri problémákat okozhat.
A mandula gazdag antioxidáns hatású E - vitaminban , atökmag pedig magnéziumot és cinket tartalmaz.
Bár a pisztáciában viszonylag több szénhidrát található, tömegének körülbelül 10%-a oldhatatlan rostból , 0,3%-a pedig oldható rostból származik . Éppen ezért a keto diéta alatt mértékkel fogyasztható.
Ezenkívül a dió egy gyors, egyszerű, ízletes és kényelmes lehetőség egy köztes étkezéshez . Tehát méltán tartoznak a kedvenc rostforrásaink közé a keto diéta során.
A legegyszerűbb módja annak, hogy a keto diétához rosthoz jusson, ha változatos, növényi élelmiszerekben gazdag menüt tervez.
Számos tanulmány szerint azok az emberek, akik elegendő rostot tartalmaznak az étrendjükben, csökkenti a szívbetegségek, a magas vérnyomás, a stroke, az elhízás és az emésztési problémák kockázatát . Pontosan ezért kell minden nap beszereznünk a szükséges mennyiséget.
A gyakorlatban ez úgy valósítható meg, hogy több élelmi rostban gazdag ételt kombinálunk adagjainkban.
Az is jó ötlet, hogy az általunk készített salátákhoz és turmixokhoz magokat, diót vagy epret adjunk . Ezzel nem csak az ízük javul, hanem jelentősen közelebb kerülünk az ajánlott napi rost adaghoz.
A jó hír az, hogy a felsorolt ételek többsége sós és édes finomságokat is tartalmaz. És miért ne próbálhatna ki egy epersalátát vagy tökmagos krémlevest – remekül helyettesítheti a krutont? Tetszés szerint kísérletezhetünk, amíg meg nem találjuk a nekünk legjobban tetsző kombinációkat.
További egészség cikkek: https://linktr.ee/levegoguru